Dijital Girişimcilik Blogu

Girişimi Etkileyen Faktörler Nedir?

Girişimi Etkileyen Faktörler Nedir? Faktörlerin Anlamları Nedir?

1 78

Girişim deyince aklımıza ilk gelen şeylerden biri bir projenin hayata geçirilmesinden önce arka planda hazırlık aşamasıdır.

Nedir bu hazırlık aşaması? diye soracak olursanız

Tabi ki önceliğimiz yatırım gücü, ulaşılacak kitle, satış hedefleri gibi durumların ön hazırlığı yapılmadan herhangi bir şekilde bir girişimin ilk temelini atmak kâr-zarar ilişkisini koruyabilmek mümkün olmayacaktır.

Peki etkileyen faktörler nedir? Gibi bir soru yöneltecek olursak onlarda şunlar olacaktır;

  • Finansal Yetkinlik
  • Yasal Süreçler
  • Sağlayıcı Yetkinliği
  • Müşteri İlişkileri Merkezi
  • Reklam Gücü

Finansal Yetkinlik Faktörü

Finansal yetkinlik faktörü aslına bakarsanız bir girişimin hayata geçmesi konusunda en önemli faktörlerden biridir sebebi şudur ki yatırımcının gerekli finansal desteği sağlayamaması durumunda başlıca girişim için sağlam temel atılmıyor diyebiliriz. Çünkü bir girişimin hayata geçme aşamasında atılan ilk temel yatırım ile başlaması ile birlikte sürekliliğini sağlayacak gelirin kesilmemesi adına da hayati derecede önem taşımaktadır. Finansal yetkinliği olmayan veyahut grup halinde yatırımcıların oluşturduğu girişim türlerinde genellikle aksamalar ve hizmetin yarıda kesilmesi gibi durumlarla karşılaşmak oldukça yüksek görülen vakalardandır.

Yasal Süreçler

Olmaz ise olmazımız yasal süreçlerimiz sadece Türkiye için konuşmayalım tabi ki de Türkiye’den bir girişimci olabilirsiniz yatırımlarınızı yurt dışında değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz yasal süreçler açısından bu tamamı ile girişimcinin özgür iradesine kalmış bir durumdur. Yasal Süreçlerin girişimimizi etkilemesi şeklini şöyle ele alabiliriz bireyin yapmış olduğu yatırımlar sonucunda verilen hizmetin veyahut ürünün projenin uygulandığı ülkedeki koşulları ele alınarak Anayasa maddelerine uyarlılığı  hayati derecede önem arz etmektedir tabi ki yapılan işin, elde edilen gelirin yasalarca takibi ve gerekli mecralara ödenmesi gereken tutarların ve tutulması gereken defterlerin kontrollerini yasal süreçler olarak değerlendireceğiz.

Sağlayıcı Yetkinliği

Sağlayıcı Yetkinliğinden kastımız tamamı ile sağlayıcının yatırımcıya (Sponsora) vaat ettiği hizmetin kesintisiz olarak ilerlemesi, kullanıma açılması, projenin bağlılığı ve Pazar alanı son derecede yatırımcılar için önemli olması ile birlikte girişimi etkileyen faktörlerdendir. Bir sağlayıcı vaat ettiği hizmeti sağlayamadığı ya da yarıda kestiği (Askıya Aldığı) durumlarda yatırımcı durumdan memnun kalmayarak söz konusu olan gücünü tamamı ile çekmesi ile birlikte aynı zamanda bir başarısızlık vakası olarak dillendirilmesi söz konusu olacaktır.

Müşteri İlişkileri Merkezi

Projelerin velinimetleri müşterileridir, Bir proje planladığı müşteri kapasitesine ulaşamadığı takdirde başarısızlık damgasını yemesi an meselesidir. Bu kapsamda ise yatırımcının önem verdiği kadar sağlayıcıların titizlikle kurduğu bir Müşteri İlişkileri Merkezleri mevcuttur. Müşteri İlişkileri Merkezi müşterilerin istek, öneri, şikayet vb. taleplerini öğrenerek taleplere istinaden aksiyon planlaması yaparlar. Bazen Müşteri İlişkileri Merkezlerinde de ayrı bir proje çalışması gerektiği durumlar olması ile birlikte sağlayıcının sağlamış olduğu hizmetleri değerlendirerek ve müşterilerin deneyimine göre müşterilerin ürünler veya hizmetler hakkında nasıl daha kolaylaştırıcı ve kullanım, tüketim oranının yükselmesi adına çalışmalar yaparlar.

Reklam Gücü

Projemizin bel kemiği diyebileceğimiz Reklam Gücümüz bir projenin Reklam Gücü olmadığı takdirde hedeflediği kullanıcıya ulaşması uzun zamanlar alabilir oysa Reklam Gücü yeterli olan bir projenin kısa vadede kendi belirlediği hedeflere ulaşması çokta güç olmayacaktır.

Tüm faktörler aslına bakarsanız bir birini tamamlamaktadır yani bir faktörde eksiklik olduğu durumda tüm kurulan bina temeliyle birlikte çökebilme riskiyle karşı karşıyadır.

Sonraki yazımızda görüşmek üzere esen kalın…

 

1 yorum
  1. EVİSSA diyor

    teşekkürler çok iyi bir yazı olmuş örneğinizde kısa ve net özetlemiş oldu bu durumu bizlere

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası