Dijital Girişimcilik Blogu

Makale Yazarlığı Nedir?

Makale Yazarlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

0 16

Makale Yazarlığı öncelikle Dijital Ortamda Pasif Gelir? Kategorisinde incelediğimizi başlıca belirtelim.

Makale Yazarlığı Nedir? Şeklinde bir soru yöneltecek olursak makale yazarlığı bir konu hakkında ya da bir terim hakkında en az 100 kelimeden oluşacak şekilde bir içerik hazırlanması anlamına gelmektedir belirli başlı seo için etkileri bulunmaktadır.

 • Times New Roman fontu ile yazılması
 • Bir kelimenin belirli bir sayıda eklenmesi
 • Yazıya nazaran resim içeriğinin düzenlenmesi

Gibi belirli başlı birkaç özelliği bulunması ile birlikte makale yazarlığı sektörü son dönemde oldukça ilgi gören sektör durumuna gelmiş bulunmaktadır. Tabi ki herkesin yapabileceği işler kategorisinde incelemiştik ancak yeni dönemde o kadar gelişme durumu söz konusu olduğunda seo uyumu olmayan çoğu makale dikkate alınmaması ile birlikte artık sağlayıcılar belirli başlı makalelere ücret ödemek ile birlikte sektördeki rağbet gören serbest çalışan mesleklerinden başlıca gelenlerinden biridir.

Bu kapsamda herkes makale yazarı olabilir mi? Sorusuna en güzel yanıtlardan birisi şudur;

Evet, olabilir kişi sektördeki yenilikleri takip ettiği sürece makale yazarlığı sektöründe gerektiği durumlarda kurumsallaşmaya doğru bile gidebilir. Birçok forumda ya da platformlarda karşılaştığımız gibi makale yazarlığı bir freelancer mesleği olması ile birlikte bu meslek üzerinden gelir getiren birçok birey ya da firma karşımıza çıkmaktadır.

Peki siz makale yazarı olmak istemez misiniz?

Tabi ki olmak isteyebilirsiniz ancak sizlere öncelikle Avantajları ve Dezavantajlarını belirtmek isterim;

Avantajları:

 • Sürekli yeniliklere açık olmak
 • Sürekli araştırma içerisinde olmak
 • Sürekli ilginizin bulunmadığı konularda dahi bilgi sahibi olmak
 • Google seo gibi hizmetleri öğrenmek ve kavramak

Dezavantajları:

 • Harcanan zamana kıyasla gelirin az olması
 • Birçok rakip firma ya da şahısın bulunması
 • Piyasaya uygun fiyatlar üzerinden devam etmek
 • Kendine has ücret tarifesi sağlanamaması

Gibi avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Bu kapsamda aktarılan bilgilere istinaden bizce makale yazarlığı sağlıklı bir meslek midir? Ya da yönelmeye değer bir meslek midir? Sorusuna cevabımız ise;

Hayır, Kesinlikle tavsiye etmememiz gereken sektörlerin başında olmakta olup siz değerli okurların ve pasif gelir odaklı kullanıcılarımızın gitmesi gereken bir yol olmayıp daha farklı sektörlere el atmanızdır.

Sebebini ise açıklayayım ben Tunahan Sınmaz girişimcilik blogu kurucusu olarak sizlere olabildiğince daha az zaman harcayarak daha fazla gelir elde edebileceğiniz yöntemleri aktarmak tek gayemdir. Bugüne kadar açılmış tüm bloglarda makale yazarlığı ile ilgili birçok yazıya şahit olduğunuzu duyar gibiyim. Dijital dünyanın yeni nesil blogu olarak tek amacımız siz değerli okurlarımın internet ortamındaki çoğu zararlı ve sizlere katkı sağlamayacak gereksiz bilgi diye tanımladığımız ortamlardan uzak tutmak tek hedefimizdir. Ve halkın sesi diye tabir ettiğimiz statü ile tanımlanmaktır.

Tabi ki bu kapsamda makale yazarlığında ün yapmış birey ya da firmalar var mıdır?

Mutlaka bu pasif gelir yönteminin de ekmeğini yiyen birçok kişi bulunması ile birlikte bu işe yeni girişmiş kişilerin ün yapmadan satışlarının artması zor olması ile birlikte sektöre kendi makalelerini eklemesi oldukça zor olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası