Dijital Girişimcilik Blogu

Veri Girişi Nedir?

Veri Girişi Nedir? Nasıl Yapılır?

0 65

Veri girişi işleri genellikle freelancer çalışanlarımızın veyahut bir kuruma bağlı çalışan genellikle bilgisayar kullanımı ile ilgili sertifikaları bulunan kişilerin daha aktif rol oynadığı bir gelir yöntemidir.

Aslına bakarsanız her 2 kategoride ele alabiliriz;

 • Yarı Zamanlı
 • Tam Zamanlı

Olarak incelemeye aldığımızda işin bizleri ilgilendiren tarafı tabi ki de Yarı Zamanlı olup tamamı ile dijital ortamda sunulan iş yapısı dikkatimizi yönelteceğimiz alan olacaktır.

Peki Nedir Veri Girişi? Hangi Programlar Aracılığı Ile Yapılır?

Veri girişi bir projenin içeriklerinin belirli bir veritabanına veyahut belirli bir dosya üzerine (Excel Dosyaları) yazılması anlamına gelmektedir.

Hangi Programları Kullanacağız, Hangilerine Hakim Olmalıyız derseniz ise;

Excel Programına öncelikle olabildiğince yoğunlaşmalıyız sebebi şudur ki bazen veritabanına yüklenmesi gereken içerikler bile excel dosyasının formatlarında yüklenebiliyor. Veritabanıda bir tablo yapısına sahip olduğu için Microsoft Office Excel Programı başlıca kullanacağımız programlardan olacaktır.

Örnek verecek olursak;

Excel dosyası üzerinde bir kurumun ya da şahısın belirli başlı finansal içerikleri, ürünleri, stok bilgileri gibi bilgilerin Excel dosyası üzerinde hazırlanarak bir veritabanına yazılmasını içeren iş türüdür.

Genellikle E-Ticaret sitelerinde de bu tarz iş ilanlarına rastlamamız mümkündür çünkü E-Ticaret siteleri ürün girişi gibi işleri veri girişi olarak tanımlamaktadır bu kapsamda ise hakim olmanız gereken programlar Excel programı olması ile birlikte E-Ticaret platformlarında yaygın olarak kullanılan Wocommerce, Opencart gibi uygulamalardır. Endişelenmeyin bu uygulamalar Excel kadar karışık bir yapıya sahip olmayıp tamamı ile resim ekle ve açıklama ekleme gibi basit bir yapıya sahiptirler.

Tam Zamanlı iş yapısını inceleyecek olursak;

Hali hazırda bu gibi işlere kariyer sitelerinde denk gelmek mümkündür ve genellikle ilanların niteliklerinin başında MS Office programlarına hakim ibaresi görülmektedir. Çünkü tam zamanlı işlerde genellikle  ürün takibi, stok takibi gibi işleri içermektedir bu kapsamda da kişinin MS Office bilgisinin tam olması ve yetkin düzeyde olması firmalar için çok önemlidir işlerinin %90’ı nereden baksanız MS Office programları üzerinden devam etmektedir.

E-Ticaret sektörü ile ilgili iş ilanlarına kariyer sitelerinde rastlamanız pek mümkün olmayacaktır genellikle;

 • Forum Platformları
 • İlgili Sitenin Kendi İnsan Kaynakları Bölümünde
 • Freelancer Platformlarında

Gibi alanlarda bu tarz işlere rastlayıp pasif gelir açısından normal gelirinize ek olarak ciddi bir gelir eldesi sağlayabilirsiniz.

Veri Girişi İşleri Avantajları Nelerdir;

 • Yarı zamanlı olarak gelire kıyasla zamanın az harcanması
 • İş alanın geniş olması
 • Proje bazlı ve tam zamanlı çalışılabiliyor olmak

Gibi avantajları bulunmaktadır.

Veri Girişi İşleri Dezavantajları Nelerdir;

 • Birçok rakip şahıs veyahut firmanın bulunması
 • Pazarlama alanının dar olması
 • İş bulma ve işe girebilme durumunun kısıtlı düzeyde olması
 • Tam zamanlı işlerde harcanan zamana kıyasla gelirin düşük olması

Gibi dezavantajları bulunmaktadır.

Bu avantajlar ve dezavantajlardan da anlayabileceğimiz üzere kişi yarı zamanlı yaptığı işlerde daha çok gelir alıyor olacaktır ancak tam zamanlı işlerde kişi normal prosedürdeki ücretler üzerinden devam edecektir.

Bir firma olarak düşündüğümüzde yarı zamanlıdan daha çok tam zamanlıya yöneleceğimiz kesindir.

Bir firma için en önemli etkenlerden biri olabildiğince az maliyet ve daha çok kalite her zaman bir numaralı koşullarından olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası